На 21 май 2026 г., в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в Юнашки салон се проведе тържествена церемония по награждаване на учители и директори с принос към развитието на образователната система в област Варна през учебната 2025/2026 година и за активно участие в междуинституционални инициативи и дейности.
В празнична атмосфера д-р Ирена Радева, началник на Регионалното управление на образованието – Варна, връчи Почетния знак на РУО – Варна „Паисий Хилендарски“ за учебната 2025 – 2026 г.на Людмила Димова, старши учител в начален етап, Таня Маринова, старши учител по математика, и Наталия Борисова, старши учител по история и цивилизации. Наградите са признание за висок професионализъм, всеотдайност и значим принос в развитието на образованието, възпитанието и духовното израстване на учениците. На церемонията присътваха и заместник-кметът по образование в община Варна София Колева, както и Марио Смърков, областен управител на Варна.
В работата си през учебната 2025 – 2026 година г-жа Людмила Димова се откроява като координатор на III район към училищната мрежа за методическа подкрепа между образователните институции. В рамките на дейността си организира и провежда методически срещи с учители от СУ "Гео Милев", СУ "Неофит Бозвели", ОУ "Н.Й. Вапцаров", ОУ "Отец Паисий" и ОУ "Хр. Смирненски" - с. Тополи, насърчавайки обмена на добри педагогически практики и професионално сътрудничество и допринася за развитието на педагогическата общност в начален етап.
Професионалните изяви на г-жа Т. Маринова и на г-жа Н. Борисова през учебната 2025 – 2026 година са резултат от екипна работа в контекста на иновациите и STEAM обучението:
Отличените учители и директори бяха поздравени за своята отдаденост към каузата на българското училище и за усилията им да съхраняват и развиват традициите на просветата и книжовността. В словото си началникът на РУО подчерта значението на учителската професия като основа за бъдещето на обществото и изрази благодарност към всички педагогически специалисти, които ежедневно работят с мисия и отговорност.
Церемонията премина под знака на уважението към българския дух, знанието и просветата – ценности, които 24 май символизира вече повече от век. Събитието се превърна в своеобразен празник на образованието и признание към хората, посветили живота си на благородната мисия да учат и вдъхновяват младите поколения.
Публикувано на: 25.05.2026 г.