31.05. е обявен от СЗО за Световен ден без тютюнев дим. По този повод на 29.05.2026 г. в Община Варна бяха наградени ученици, заели призови места в конкурса за рисунка на тема: „Зависим или независим - какъв е твоят избор?“ и се откри изложба с отличените творби. В този традиционен вече конкурс за рисунка и плакат се включиха всички ученици от пети, шести и седми клас като ученичката Малена Сашева Костова от V д клас получи поощрителна награда. За конкурса учениците рисуваха творби против тютюнопушенето, с които категорично заявиха позицията си по този важен за обществото ни проблем.
През настоящата учебна година всички класни ръководители в прогимназиален етап работят по „Програма за превенция на употребата на наркотични вещества сред ученици V – VII клас“. Тази програма е инициирана от Дирекция „Превенции“ към Община Варна. Проектът завършва учебната година с откриване на изложба и награждаване в Община Варна.
Училището ни, заедно с други варненски училища, е партньор по програмата. Всички класни ръководители на учениците от прогимназиалния етап работиха по програмата, използваха предоставените работни книжки и мотивираха учениците да творят, да се изявяват, отстоявайки ясна гражданска позиция по въпроса за зависимостите от упойващи вещества.
Рисунките и плакатите бяха създадени в часовете по изобразително изкуство под ръководството на ст. учител по изобразително изкуство Кремена Иванова като част от учебната програма и като изпълнение на конкретни изобразителни задания. Тези задачи имаха и търсена възпитателна роля - осмислянето на важен за обществото проблем и изразяване на активна гражданска позиция.
Публикувано на: 31.05.2026 г.